Becstelen brigantyk - Inglourious Basterds

 Quentin Tarantino sokak kedvenc rendezője, szerintem a miértjén felesleges is gondolkodni, hisz olyat ad a filmes rajongóknak, ami egyedi, stílusos, utánozhatatlan és élvezhető, ez pedig egy nagyon jó csomag. Korunk egyik meghatározó filmes személyisége, a következőkben az egyik legjobb filmjéről olvashattok.

Ugyan ez egy filmkritika, de negatívat nem igazán tudok a filmmel kapcsolatban megfogalmazni, ez az egyik kedvenc alkotásom, sőt ebben a filmben van a kedvenc alakításom is, szerencsére nem maradt díj nélkül, ugyanis Christoph Waltz Oscart nyert 2010-ben az SS tisztet Hans Landa-t alakítva, teljesen jogosan. A film nyolc kategóriában kapott jelölést az Oscar gálán.

 Quentin Tarantino filmjei jellegzetes zenéjével, humorával, erőszakosságával sokak szívébe lopta be magát és ebből a szempontból a brigantyk egy egészen komplett film, műfaját tekintve egy háborús kaland-dráma, ami a 2. világháború idején játszódik.

Ahol Waltz a "Führer" felkérésére zsidó családokat kutat fel és küld a halálba, zseniális gondolkodását, nyelvismereteit felhasználva,  (Aldo Raine) pedig egy amerikai zsidó csapatot vezetve Európában próbálja a német katonákat összezavarni a kegyetlenkedéseikkel, ahol egy németeket irtó németet is a csapatukba fogadnak. A brigantyk, tehát nem más mint egy amerikai "akciócsoport/halálosztag" akik belülről bomlasztják az ellenfelet, olyan legendákat ébresztve a kegyetlenkedéseikkel az ellenségben amik rettegést okoznak a közkatonákban, például sorozáskor Pitt száz skalpot kér minden katonájától és ezt nem viccnek szánta. 

A filmben két történetszál fut, az egyik Aldo Raine és csapatának tevékenysége Franciaországban, a 
másikban  (Shosanna), mint franciaországi zsidó és Hans Landa, mint SS tiszt közös története, Waltz olyan remekül hozza ezt a szerepet, hogy én nem láttam még ilyen jól eljátszott karaktert eddig a filmig.

A Filmben felfedezhetünk némi németországi filmkritikát is, azonban mint a legtöbb Tarantino filmben a karaktereken van a lényeg, túl sok esemény/akció nem történik a filmben, inkább párbeszédeken keresztül ismerjük meg a helyzetet, azonban olyan jól lett megírva és eljátszva, hogy én egy másodpercet nem untam a filmben.


Brad Pitt is remekül hozza a hadnagyot, ám Waltz karaktere sokkal izgalmasabb, a filmben feltűnik még , mint gyönyörű német színésznő, , mint angol katona és filmkritikus és mint a legtöbb filmjében Fassbender itt is remek, az egyik legjobb színész jelenleg Hollywoodban, a legtöbb játékával emel a filmek színvonalán, ahogy itt is, nem véletlen hogy idén már Oscar jelölésig vitte, gyanítom és egyben remélem is, hogy a közeljövőben díjazzák majd, mert igazán megérdemli. Említést érdemel még  mint Hugo Stieglitz aki egy erős karaktert hoz, kicsit túljátszva, de ennek a szerepnek szerintem jól áll és utoljára meghagynám még  arcba mászó, pofátlan karakterét, mert ő is emlékezetes.

A két történetszálat Bridget von Hammersmark köti össze a mozi akcióval, aki egy angol kém. Frederick Zoller () megfilmesített "hőstette" kapcsán, ahol aztán felgyorsulnak az események és elkezdődik a vérengzés.

Mint háborús film lehetne igazán véres, de ez mégsem valósul meg, inkább visszafogott és csak néha-néha engedi szabadjára ezt Tarantino az emlékezetes homlokjelek kapcsán, történelem órára ne ebből készüljetek, mert néhol megváltoztatja a történelmet az alkotó, bár ő általában kikéri magának ezzel kapcsolatban, hogy ez nem egy háborús film, hanem egy film a háborúról.

A fényképezés egészen zseniális, Robert Richardson az operatőr, ahogy a Kill Bill-nél is, szerintem mindkét film ebben is kiemelkedik.

Becstelen brigantyk egy zseniálisan elkészített, komplett Tarantino csomag, ahol egy kicsit meglepi a rajongókat, az új nézőket pedig elvarázsolja, én ajánlom mindenkinek, aki nem a kaszabolós horrorra vagy a csöpögős romantikára vágyik, nekem az egyik kedvencem és szerintem marad is amíg forog a föld, 9/10


„Movies are my religion and God is my patron. When I make a movie, I want it to be everything to me; like I would die for it.”

„A film a vallásom és Isten a pártfogóm. Ha filmet csinálok, azt akarom, hogy az jelentsen nekem mindent. Hogy akár meg is halnék érte.”

                                                                   Quentin Tarantino